Hveden er ved at nå stadie 37-39

Hveden er ved at nå stadie 37-39, og dermed tid til svampebeskyttelse T2. Det bliver mere og mere udbredt at tilsætte flydende gødning, så lige for at repetere:

Helt klare regler og helt klare agronomiske forhold
Ved udbringning af bladgødskning er loven helt klar: Ifølge Bekendtgørelse om jordbrugsvirksomheders anvendelse af gødningskal der ved bladgødskning tilsættes et spredeklæbemiddel ved udbringning. På de arealer hvor der bladgødskes, må der højst tildeles 20 kg amid N (urea N) pr. ha. hver tredje dag.

Så NEJ – der skal IKKE tilsættes inhibitoren DG-NmaX ved bladgødskning, derimod spredeklæbemiddel.

Derfor bør du foretrække ren Urea frem for UAN N32/DG-NtS 30-2 til bladgødskning
Jeg får en del henvendelser fra landmænd, som gerne vil bruge den flydende NtS gødning, de måske har i lagertanken i forvejen. Der er en grund til, at alle de firmaer som leverer deciderede bladgødningsprodukter ALLE leverer UREA baserede produkter, så lad mig opsummere det igen:

Urea - effektiv og skånsom

  • Lavt saltindeks = mindre risiko for udvendig bladsvidning.

  • Lynhurtig optagelse – indenfor et døgn ved optimale forhold.

  • Høj N-udnyttelse.

  • Mindre følsom over for regn efter udbringning end UAN N32/DG-NtS 30-2 pga. hurtig optagelse.

 UAN N32/DG-NtS 30-2

  • Nitratdelen = risiko for udvendig bladsvidning pga. højt saltindeks.

  • Ammonium- og nitratdelen optages langsomt gennem bladet – 2-5 døgn.

  • Lavere N-udnyttelse end urea.

  • Mere følsom over for regn efter udbringning – kræver flere døgn med tørvejr pga. langsom optagelse.

Med venlig hilsen

Lars Hindbo

Rådgivning og produktudvikling

Direkte tlf: + 45 76 20 14 73, mobil: +45 44 10 17 84, email: lhi@dangodning.dk

Hveden er ved at nå stadie 37-39